7 mitów na temat sterydów

Stosowanie tego typu leków na własną rękę jest również wykluczone. Sterydy są już od ponad 50 lat z powodzeniem stosowane w dermatologii. Są najskuteczniejsze w leczeniu stanów zapalnych skóry w przebiegu różnych chorób. Substancje należące do tej grupy leków powstały w wyniku syntetycznych modyfikacji hydrokortyzonu.

Gdy człowiek się skaleczy lub złapie infekcje, organizm wydziela dużo kortyzolu (naturalnego glikokortykoidu, czyli sterydu), którego zadaniem jest zatrzymanie odczynu zapalnego. Jednym ze skutków ubocznych wpływających na wygląd kobiet i mężczyzn przyjmujących sterydy anaboliczne jest także nadmierne owłosienie, przy czym u panów głównie na twarzy, torsie i plecach. Z kolei u kobiet możliwe jest miejscowe łysienie – na czubku głowy. Sterydy mogą powodować przetłuszczanie się skóry, infekcje skórne i trądzik. Ponadto u kobiet mogą wystąpić trwałe zmiany barwy głosu na niższy, bardziej „męski”.

Biostymina – działanie i dawkowanie ampułek z wyciągiem ze świeżych liści aloesu drzewiastego

Ale gdy naciek zapalny w płucach jest zbyt duży, zmniejsza ich pojemność i hamuje przenikanie tlenu do krwi. Nadmierną odpowiedzią na stan zapalny jest też skurcz oskrzeli. Wtedy potrzebny jest lek sterydowy, który zmniejszy stan zapalny.

Mają silne właściwości przeciwzapalne, przeciwalergiczne, immunosupresyjne (zmniejszają natężenie reakcji odpornościowej organizmu). Szczególne zastosowanie znajdują w leczeniu chorób autoimmunologicznych, gdzie organizm sam atakuje własne komórki, w wyniku czego powstaje silny stan zapalny. Podanie sterydów w szybkim tempie zmniejsza stan zapalny i umożliwia zastosowanie innego leczenia, dzięki czemu osoby chore nie są skazane na przyjmowanie sterydów przez całe życie. Ich działanie jest bardzo skuteczne i często jest ostatnią deską ratunku – ratują zdrowie i życie.

Jak długo działają sterydy po odstawieniu? Ile utrzymują się w organizmie?

Stosowanie APED wiąże się natomiast z zaburzeniami związanymi odżywianiem i postrzeganiem ciała. Bigoreksja jest zaburzeniem polegającym na ciągłej chęci powiększaniu rozmiarów muskulatury. Nawet w przypadku osiągnięcia ponadprzeciętnych rozmiarów sylwetki dla osoby z powyższym syndromem jest ona cały czas niezadowalająca. Do grupy osób, wśród który zainteresowanie APED wydaje się być zwiększone, zalicza się również osoby, które w przeszłości doznały przemocy fizycznej lub na tle seksualnym.

Spośród nich na szczególną uwagę zasługują nowoczesne leki – mometazon i furoinian flutikazonu. Glikokortykosteroidy (GKS) to hormony wydzielane przez korę nadnerczy. Leki o tej samej nazwie są syntetycznie otrzymywanymi pochodnymi kortyzolu. Sterydy sprzedawane poza oficjalnym https://www.texaspainphysicians.com/2023/05/gatunki-sterydow-przegld-i-charakterystyka/ systemem dystrybucji (aptekami) mogą być zanieczyszczone, rozcieńczone, przeznaczone do stosowania u zwierząt lub zawierać inne substancje niż deklarowane przez sprzedawcę. Najczęściej sterydy anaboliczne są przyjmowane w tygodniowych cyklach oddzielonych od siebie przerwą.

Skutki uboczne sterydów. Jak zapobiegać działaniom niepożądanym leków steroidowych?

Należy mieć na uwadze, że sterydy stosowane doustnie trafiają najpierw do żołądka, gdzie są poddawane silnemu działaniu kwasów żołądkowych. Aby uodpornić je na to działanie dodawane są do nich substancje chroniące. Średni czas działania sterydów podawanych drogą doustną wynosi około 4 h. Leki steroidowe mogą być używane w terapii alergicznego nieżytu nosa oraz atopowego zapalenia skóry. Ponadto konieczne jest ich stosowanie po przebytym przeszczepie. Dzięki steroidom organizm nie odrzuca nowego organu – powstrzymuje reakcje immunologiczne.

Grubość skóry jest różna w zależności od umiejscowienia. Leczenie zmian w obrębie twarzy, powiek, szyi jest szczególnie trudne, ponieważ skóra jest tam cieńsza i dużo bardziej wrażliwa. Sterydy powodują zanik kolagenu, stąd możliwość wystąpienia rozstępów, plamicy, miejscowych zapaleń i trądziku posterydowego. Na ogół przestrzega się przed stosowaniem sterydów w tych delikatnych okolicach. Niektórzy lekarze dopuszczają niezwykle ostrożną kurację słabymi środkami.

Obniżenie we krwi poziomu i zmiana proporcji lipidów sprzyja rozwojowi miażdżycy i choroby wieńcowej. Jeżeli krew jest przesycona hormonami, wątroba nie daje rady ich usunąć. Z czasem prowadzić to może do zapalenia, zastoju żółci, krwawienia oraz łagodnych lub złośliwych zmian nowotworowych. Wywołują podwyższone ciśnienie tętnicze, któremu zwykle towarzyszą bóle głowy czy pogorszenie wzroku. Upośledzenie krążenia krwi grozi niewydolnością nerek, zawałem serca, nawet udarem mózgu.

Sterydy – kiedy je stosować?

Wśród mężczyzn zażywających APED obserwuje się zmiany w funkcjach poznawczych, uwidaczniające się w zmniejszonym poziomie uwagi i skupienia w porównaniu do mężczyzn stosujących sterydy po okresie dojrzewania. Istotną kwestią jest to, że zaburzenia te nie ustąpiły po zaprzestaniu stosowania dopingu i utrzymywały się w wieku dorosłym [1]. Dotychczasowe wyniki badań wskazują na wyższy poziom agresji, drażliwości oraz stosowania przemocy wśród osób stosujących APED. Odnotowano częstsze występowanie gniewu, jak również udziału w bójkach, wyższy poziom agresji słownej i przemocy wobec innych. Naukowcy odkryli, że podawanie testosteronu przez okres sześciu tygodni było związane ze zwiększoną agresją.

Furoinian flutikazonu wykazuje największe powinowactwo do receptorów glikokortykosteroidowych. Dzięki temu może być stosowany w niższych dawkach i wywołuje niewiele działań niepożądanych. Generalnie kobiety na koksie, jeśli wcześniej były ‘pizdusiami’ na towarze robią się fajnymi, pewnymi siebie babkami. Są bardziej pewne własnej wartości i zwyczajnie bardziej wartościowe. Bardziej spełniona, silniejsze fizycznie i psychicznie  a przez to bardziej zadowolone z życia.

Dlatego też osoby, którym zależy na szybkim efekcie, bez świadomości dotyczącej stosowania środków anaboliczno-androgennych, decydują się na swój pierwszy cykl. W Internecie bez problemu można znaleźć informacje na temat jak, gdzie, co i kiedy zastosować. Natomiast dużo mniej znajdziemy informacji o tym, co się dzieje z naszym organizmem po odstawieniu sterydów oraz w trakcie ich stosowania. Ze względu na szereg skutków ubocznych, sterydy są wykorzystywane jako ostateczność. Należy je przyjmować pod ścisłą kontrolą lekarza, który decyduje o dawce i długości kuracji.